Zwyczaje wielkanocne na świecie
Przygotowania do Wielkanocy ruszyły pełną parą. Przed nami zakupy, przygotowanie posiłków oraz świątecznych dekoracji, święcenie pokarmów, a później już wspólne świętowanie i biesiadowanie. Nie zapominajmy o Lanym Poniedziałku, który w połączeniu z prima aprilis może w tym roku dać pretekst do prześmiesznych i mocno skropionych wodą żartów!
Dobrze znamy polskie tradycje wielkanocne, które splatają się z obrzędami religijnymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż sporo z nich ma źródła jeszcze w czasach pogańskich, jak choćby pisanki i kraszanki oraz tak lubiany przez dzieci Śmigus-dyngus.
Zwyczaje wielkanocne naszych sąsiadów
Tłumacze, ucząc się języków obcych, poznają kultury i tradycje wielu krajów. Myślę jednak, że niejeden tłumacz techniczny, przysięgły czy konsekutywny może być zaskoczony opisanymi poniżej zwyczajami.
W niektórych regionach Europy, zwłaszcza w krajach skandynawskich i bałtyckich, obchody Wielkanocy kojarzą się z tradycjami związanymi z ogniem. Na przykład w Finlandii i w południowo-zachodniej części Szwecji podczas Wielkanocy rozpala się ogniska, aby odpędzić złe duchy. W Szwecji dzieci przebierają się za wielkanocne wiedźmy i chodzą od drzwi do drzwi, wymieniając rysunki na słodycze. Natomiast w Danii podczas Wielkanocy rozpala się duże ogniska, aby uczcić nadejście wiosny i odpędzić złe czarownice. Te wyjątkowe i mistyczne tradycje dodają fascynującego elementu obchodom Wielkanocy w tych regionach.
Wielu czytelników może kojarzyć Paskę, czyli tradycyjne ukraińskie ciasto drożdżowe jako ważny symbol wielkanocny na tamtejszych stołach, lecz nie każdy wie o tym, że w Ukrainie uroczystości wielkanocne tradycyjnie rozciągają się na następny tydzień i jest to również czas upamiętniania zmarłych. Rodziny przynoszą na cmentarze kosze z żywnością i upominkami, które zostawiają na grobach swoich bliskich. Zwyczaj ten jest połączony z ceremonią religijną, a groby błogosławi kapłan. Każdy region i wieś ma swój własny dzień tej ceremonii, ale zwykle wypada on w przedziale jednego tygodnia po Niedzieli Wielkanocnej, często w pierwszą niedzielę po prawosławnej Wielkanocy.
Nietypowe Zwyczaje Wielkanocne na świecie
Na całym świecie istnieją jeszcze bardziej nietypowe tradycje wielkanocne. Na przykład na Bermudach odbywa się coroczny festiwal „Good Friday Kite Festival”. Jego uczestnicy zbierają się, aby zaprezentować, przetestować i obejrzeć domowe latawce bermudzkie, które wypełniają niebo swoimi kolorowymi i tradycyjnymi wzorami, tworząc świąteczną atmosferę. Wydarzenie obejmuje różne atrakcje dla gości w każdym wieku, takie jak gry historyczne, polowanie na jajka wielkanocne i lokalne występy rozrywkowe.
W mieście Antigua w środkowej Gwatemali ulice pokrywają się kolorowymi dywanami w ramach przygotowań do procesji odbywającej się w Wielki Piątek. Długie dywany wykonane są z kwiatów, kolorowych trocin, warzyw, owoców i piasku. Często na tych dywanach artyści tworzą niezwykłe obrazy, począwszy od tematyki religijnej, poprzez historię Gwatemali i tradycje plemienne Majów.
W przeciwieństwie do kolorowych pisanek spotykanych w wielu innych krajach, wierni kościoła prawosławnego w Grecji wszystkie pisanki barwią na czerwono, co symbolizuje krew Chrystusa. Trzeba się tam wykazać dużą kreatywnością, tworząc tylko czerwone pisanki – uzyskiwać różne odcienie, wymyślać skomplikowane wzory itp.
W Poniedziałek Wielkanocny w mieście Haux w południowej Francji co roku na głównym placu miasta serwowany jest gigantyczny omlet. Do jego przygotowania zużywa się ponad 5 000 jaj i częstuje nim nawet 1000 osób. Według legendy, gdy Napoleon i jego armia podróżowali przez te rejony, zatrzymali się w małym miasteczku i zjedli omlety. Wodzowi Francuzów tak bardzo się to spodobało, że nakazał mieszkańcom zebrać jajka i następnego dnia przygotować gigantyczny omlet dla swojej armii.
Jak widać z tego krótkiego podsumowania, w czasie Wielkanocy odbywają się nie tylko wyścigi króliczków, jak w USA, czy też poszukiwania czekoladowych jajek przez dzieci, znane choćby z Wielkiej Brytanii. Wszystkie te tradycje, czy to w Polsce, w Europie czy na świecie, podkreślają bogactwo różnorodności kulturowej i ludzkich doświadczeń. Wielkanoc jest nie tylko czasem religijnym, ale także okazją do świętowania życia, radości i wspólnoty. Niezależnie od tego, gdzie obchodzi się Wielkanoc, warto doceniać i szanować te unikalne zwyczaje, które kształtują to, kim jesteśmy jako ludzie. Sposobami na poznanie tych zwyczajów są z pewnością nauka języka, podróże oraz poznawanie innych krajów przez ich literaturę, sztukę i kinematografię, do czego gorąco przy okazji świąt zachęcamy!